Başlarken

Andaç Karay Kudu, 26 Jun 2014

Bir şey hakkında herşeyi, herşey hakkında da bir şeyleri bilmek…

Merhabalar,

Başlamadan önce, sizlere hikayemi anlatmak istiyorum.

Bilgisayar ile erken yaşta tanışmam sayesinde, hakkında herşeyi öğrenmek istediğim konu bilgisayar oldu. Başlangıçta, elektronik ve yazılımı birlikte götürmek istedim; bir yazılım dili ve lehim yapmayı öğrendim. Fakat zamanla yazılım, donanımın önüne geçti. Yazılım ile uğraşmaya karar verdiğimde, farklı konulara özelleşmiş dillerin olduğunu öğrenmek ufkumu genişletti. Sonucunda, pek çok programlama dili öğrendim. Bu dillerin bazıları, daha önce adını bile duymamıs olduğum platformlar ile çalışma fırsatı verdi.

Edindiğim her yeni tecrübe, ufkumu açıp, daha önce farkında bile olmadığım yeni konuların varlığından beni haberdar etti. Bu tecrübeler sırasında, kullanıcılar ile sık sık birlikte çalışma fırsatım da oldu. Kullanıcıların, bilgisayara bakış açılarını, bilgisayar ile etkileşimlerini, etkileşim esnasında yaşadıklarını ve beklentilerini inceleme imkanım oldu.

Artık kullanıcıların ne istediğini bildiğime göre, her şey daha kolay olacak, dedim. Ama olmadı, bir başka kavram karşıma çıktı: Kullanıcıların, işlerini bilgisayarda takip edebilmelerini sağlamak için, çalışma sistemlerini anlamam gerekiyordu. Bu defa önümdeki engel çok büyüktü; kaosu anlamam gerekiyordu. Meslek hayatımın ilk ciddi yatırımını, karmaşıklığı anlamak için farkında olmadan yaptım.

İşimi yapabilmem; sistemlerin karmaşıklığını anlayıp, bilgisayara anlatmama ve bilgisayarın da kullanıcıların işlerini kolaylaştırmasını sağlamama bağlıydı. Sistemlerin karmaşıklığı, sistemin tamamını bilen birilerinin olmayışı ile çözmesi zor bir hale geliyordu. İş artık bir oyuna dönüşmüştü. Pek çok farklı parçadan oluşan bir yapboz ile oynuyordum. Tek farkla! Bazı parçalar, yerlerine tam otururken, bazı parçaların düzeltilmesi, bozuk parçalarını yeniden tasarlanması gerekiyordu. Parçaların tasarımı, yavaşça sistem tasarımına doğru genişlemeye başladı.

Bir sistemi oluştururken, tasarımın daha zor olduğunu, tasarımı bilgisayara aktarmanın ise daha uzun sürdüğünü gördüm. Zor olan kısma yardım edebilecek birilerini bulmak her zaman mümkün olmuyordu. Ben de, işin uzun süren kısmı için çalışma arkadaşlarımdan yardım alıyordum. Süreç içinde kendimi, yapılacak işi tarif eden ve yapılan işi toplayan bir rolde buldum.

Zamanla çevresel etmenler değişti; internet sayesinde mekanı aşmak mümkün oldu. Farklı ülkelerdeki kişiler, bir projede birlikte çalışabilir hale geldi. Farklı kültürler, araçları ve yöntemleri değiştirerek, hedefleri hareketli hale çevirdi. Artık oyun daha da zevkli bir şekilde oynanıyor.

Bilgisayar hakkında herşeyi bilme çabam, pek çok konu hakkında bir şeyler öğrenmeme neden oldu. Edindiğim tüm bu deneyimlerden biriktirdiğim püf noktalarının, benzer yolculuklara çıkmış olanlara yardımcı olacağını umuyorum.

Yorumlar

Yorumlarınız için bu yazıya ait Github issue sayfasını kullanabilirsiniz.